Mleko – produkt spożywczy czy kosmetyk?

hands-2350566_960_720

Mleko jest jednym z najpopularniejszych napojów świata. Według badań w 2006 roku na pierwszym miejscu spożycia mleka i produktów z niego wyprodukowanych znajdowała się Finlandia, której mieszkańcy potrafili wypić średnio 184 litry mleka na osobę rocznie i zjeść około 19 kilogramów sera!

milk-can-1990075_960_720W naszych domach mleko było, jest i będzie obecne. Stanowi podstawę wielu dań i napojów, które spożywamy. Na mleku bowiem robimy budyń, kaszę, czasem wątróbkę. Dolewamy go do kawy czy herbaty. Czy jednak nie ograniczamy jego możliwości i nie spłycamy jego właściwości do jedynie walorów smakowych? Gdyby uważniej przyjrzeć się mleku i jego składowi, moglibyśmy dostrzec nie tylko potrzebne wszystkim organizmom białko, dzięki któremu produkujemy kolagen i kwas hialuronowy, lecz także kwas mlekowy, który idealnie złuszcza martwy naskórek i wygładza skórę. Ponadto mleko ma pH zbliżone do pH naszej skóry, jest więc bezpieczne w codziennej pielęgnacji. A jak pielęgnować się mlekiem? Oto kilka sposobów:

Kąpiele w mleku

To dość stara forma używania mleka w celach upiększających. Mówi się, że mlecznych kąpieli zażywała sama Kleopatra, starożytna królowa Egiptu. Ona jednak mogła sobie pozwolić na wypełnianie mlekiem całej wanny po brzegi. Dla nas jest to kosztowna sprawa, dlatego musimy sobie radzić inaczej. Wystarczą nam 3 litry i do tego kilka łyżek miodu. Dodajemy to do wanny z wodą i gotowe! Skóra będzie dobrze nawilżona i gładka.

Mleko, które nawilża włosy

I nie tylko! Jeśli po umyciu naszych włosów szamponem wypłuczemy je zimnym, acz tłustym, mlekiem możemy spodziewać się błysku i gładkości aż po same końcówki. Warto wypróbować tę metodę – szczególnie, gdy nie możemy uporać się z „sianem” na głowie.

Maseczka wygładzająca

breakfast-2579320_960_720Kiedy jesteśmy głodne i mamy ochotę na małe domowe SPA, warto przyrządzić płatki owsiane na mleku. Kiedy już zjemy naszą porcję, odcedzamy resztę płatków od mleka i nakładamy je na skórę twarzy. Taki zabieg gwarantuje nam gładkość, nawilżenie i przede wszystkim pełny żołądek!

Mleko jest powszechne i łatwo dostępne, a wciąż tak niedoceniane. Oprócz zalet, które chętnie wykorzystujemy w kuchni, posiada też walory odżywcze dla naszej skóry i włosów. Lista przepisów na mleczne zabiegi jest jeszcze długa. Warto eksperymentować z mlekiem.