Laserowe usuwanie tatuażu – co musisz wiedzieć o zabiegu?

Większość osób posiadających tatuaż nie żałuje podjętej decyzji i z dumą nosi taki malunek na swoim ciele, natomiast pozostała część chciałaby się go pozbyć raz na zawsze. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się niechcianego rysunku, to współczesne metody – na czele z laserem – pozwalają na bezpieczne i skuteczne usuwanie tatuaży.

Jak to działa?

Cały zabieg opiera się na naturalnej zdolności naszych ciał do pochłaniania niewielkich ciał obcych. Ciałami obcymi dla organizmu są także cząsteczki atramentu, które teoretycznie również powinny zostać zaabsorbowane. W przypadku atramentów tatuażowych problem jest jednak taki, że ich cząsteczki są zbyt duże, by nasze tkanki mogły sobie z nimi poradzić.

Rozwiązaniem problemu jest rozbicie cząstek barwnika na mniejsze, do czego współczesna medycyna estetyczna z powodzeniem wykorzystuje laser. Narzędzie to, emitując fale świetlne o określonych długościach, rozbija fragmenty pigmentu na mniejsze. Dzięki temu nasza skóra jest w stanie skutecznie pozbyć się atramentu.

Czy to boli?

Niektórzy mówią, że podczas laserowego usuwania tatuażu odczuwali zaledwie pieczenie, inni zaś wspominają, że zabieg był dla nich bardziej bolesny niż samo wykonanie malowidła. W kwestiach bólu wiele zależy od naszych indywidualnych predyspozycji, a także od osoby wykonującej zabieg i narzędzia, którym się posługuje.

Nie należy jednak się obawiać przed czasem – podawanie pacjentowi środków przeciwbólowych, czy nakładanie żeli o takim działaniu jest obecnie standardem.

Jak długo to wszystko trwa?

Wszystko zależy od tatuażu, którego chcemy się pozbyć. Należy tutaj wziąć pod uwagę:

  • Pole powierzchni;
  • Kolor atramentu;
  • Czy tatuaż był wykonany przez profesjonalny salon, czy w warunkach domowych.

Zabieg usuwania większych tatuaży będzie trwał odpowiednio dłużej i zazwyczaj będzie wymagał kilkukrotnego powtórzenia. Również niektóre kolory barwników przysporzyć mogą niemałych trudności – lasery mają problemy z wychwytywaniem niektórych kolorów, np. białego. Nie bez znaczenia jest także to, gdzie tatuaż powstał. Te wykonane w nieprofesjonalnych warunkach stworzone zostają zazwyczaj z użyciem niskiej jakości atramentów, które są łatwiejsze do usunięcia.

Jak to wygląda po zabiegu?

Bezpośrednio po laserowym usunięciu tatuażu, skóra w miejscu zabiegu może być zaczerwieniona lub odbarwiona. Na jej powierzchni mogą pojawić się strupki. Nie ma się jednak czego obawiać – taki stan jest całkowicie normalny i w większości przypadków mija po kilku lub kilkunastu dniach.
Każdy zabieg obarczony jest pewnym ryzykiem i w tym przypadku nie jest inaczej. U niektórych pacjentów mogą pojawić się trwałe przebarwienia skóry, a w rzadkich przypadkach blizny i bliznowce. Tego typu powikłania zdarzają się jednak rzadko, a dzięki rozwojowi technologicznemu – coraz rzadziej.

Podsumowanie

Laserowe usuwanie tatuażu to obecnie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda wykonywania tego typu zabiegów. Jeśli zależy Ci, by pozbyć się malunku z powierzchni swojego ciała, jest to opcja, którą zdecydowanie warto rozważyć.

 


Więcej informacji o usuwanie tatuażu znajdziesz na: https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/laser-q-switched/